Jak odzyskuje się długi

odzyskiwaniedlugow

2014-09-09 08:47
 Oceń wpis
   

 Pojęcie windykacji wywodzi się z czasów starożytnych i przede wszystkim oznacza odzyskiwanie niespłaconych należności. W czasach kryzysu gospodarczego, gdy prawie każdego dnia wzrasta grupa osób mających zadłużenie usługi windykacyjne świadczy coraz więcej wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm.


Windykacja ze względu na wykorzystywane metody działania można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym są działania polubowne. Windykacja polubowna ogranicza się tylko do monitowania osoby zadłużonej o obowiązku spłacenia powstałej wierzytelności. W tym celu pracownik firmy windykacyjnej przesyła na wskazany przez wierzyciela adres dłużnika monity wskazujące ostateczny termin dokonania wymagalnej wpłaty. Aby uzyskać efekt pod postacią dobrowolnego zaspokojenia wierzytelności windykator może również przeprowadzić mediacje, których zadaniem jest uzgodnienie najkorzystniejszego dla osoby zadłużonej terminu zapłaty a nawet spłaty wierzytelności w formie ratalnej. Windykator kontaktuje się z osobą zadłużona telefonicznie lub osobiście odwiedza go w miejscu zamieszkania. 

Jeżeli windykacja o charakterze polubownym nie przyniosła wymaganego efektu kolejnym krokiem jest rozpoczęcie windykacji sądowej. W tym przypadku windykator może zastosować bardziej ekstremalne kroki, które zapewniające pełną spłatę wierzytelności. Firmy świadczące usługi w zakresie windykacji coraz częściej korzystają z usług detektywistycznych, które pozyskują informacje na temat dochodów osoby zadłużonej.  Ostateczną czynnością windykacyjną  w pierwszej kolejności w stosunku do trudnych dłużników jest skierowanie ich  sprawy do sądu. Prawomocne orzeczenie sądu opatrzone w klauzulę natychmiastowej wykonalności rozpoczyna egzekucję komorniczą, której skutkiem może być zajęcie rachunku bankowego osoby zadłużonej, pensji a nawet rzeczy , którymi włada.
 
Tagi: windykacja, egzekucja sądowa, windykacja polubowna
kategoria: Ogólne