Jak odzyskuje się długi

odzyskiwaniedlugow

2014-10-23 10:02
 Oceń wpis
   

 O udzieleniu wsparcia finansowego pod postacią pożyczki przez każdy bank zadecydować może wiele różnych czynników, pośród których najistotniejszą rolę odgrywa posiadanie przez kredytobiorcę określonej zdolności kredytowej. Zgodnie z pojęciem prawa bankowego obowiązującego w Polsce za zdolność kredytową uważana jest zdolność do terminowego spłacenia zaciągniętego zobowiązania finansowego , które razem obejmuje wartość bazową pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami. 


Brak posiadania określonej przez placówkę bankową kredytowej skutkuje odmową wsparcia finansowego. Wyłącznie w naprawdę wyjątkowych sytuacjach placówki bankowe odchodzą od konieczności wykazania się zdolnością kredytową. Nastąpić to może w sytuacji jeśli klient zaoferuje inną, pewną formę zabezpieczenia czy wykaże przekonujący doradcę bankowego sposób skorygowania swojej stabilności finansowej.

Zdolność kredytowa określana jest po przeanalizowaniu kilku czynników. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywa wartość miesięcznych dochodów wnioskodawcy ubiegającego się o kredyt oraz forma i systematyczność ich pozyskiwania a nawet rodzaj zatrudnienia. Następnie badane są aktualne obciążania finansowe kredytobiorcy oraz inne zobowiązania kredytowe. Ważnym elementem przy ustalaniu koniecznej zdolności kredytowej jest dodatkowo dotychczasowa historia kredytowa wnioskodawcy, która pozyskiwana jest z bazy BIK-u. O przyznaniu wsparcia finansowego zadecydować może także wartość zobowiązania, czas kredytowania, forma rat a nawet wiek wnioskodawcy. 

Dopiero w oparciu o pełną analizę zdolności kredytowej według indywidualnie wskazanego przez każdą placówkę bankową klucza może zostać rozpatrzony wniosek klienta o przyznanie mu pożyczki.
 
Tagi: kredyt, zdolność kredytowa
kategoria: Ogólne