Jak odzyskuje się długi

odzyskiwaniedlugow

2015-11-17 12:15
 Oceń wpis
   

 O tym, że dług państwa polskiego wciąż rośnie słyszymy praktycznie codziennie w wiadomościach biznesowych. Z drugiej strony widzimy jak za wszystko co kupujemy, za usługi jakie kupujemy lub wykonujemy albo nawet z odcinków naszej pensji naliczany jest podatek. Dlaczego więc długi wciąż rosną?


Co mówią statystyki?

Od wielu lat Produkt Krajowy Brutto (PKB) stale rośnie, co w praktyce oznacza, że mamy zdolność do spłacenia zadłużenia. Nawet w czasie, kiedy cała Europa była pogrążona w kryzysie była możliwość nadgonienia długu, ale nie została ona wykorzystana. W roku 2010 został uruchomiony licznik długu publicznego dlatego łatwo jest zauważyć, że w ciągu 5 lat zadłużenie kraju wzrosło z 700 mld złotych aż do biliona! Nie zostało tu jednak uwzględnione umorzenie części obligacji z OFE z roku 2013 (153 mld złotych). 

Dodatkowo trzeba uwzględnić deficyt, czyli dziurę budżetową państwa. Niestety na rok 2015 rząd obliczył wydatki na poziomie 343,25 mld złotych, a przychody na kwotę 297,2 mld złotych - zatem mamy deficyt na kwotę 46 mld złotych. A tę kwotę trzeba będzie dodać do już istniejącego zadłużenia. Więcej informacji: kruk windykacja forum.

Z czego wziął się dług?

Oprócz deficytu budżetowego, który pojawia się co roku bardzo ważną częścią składową długu państwa jest mechanizm przenoszenia składek emerytalnych częściowo do OFE. OFE z kolei kupuje za część tych składek obligacje państwowe, ale tylko za część. Przez to mamy także dziurę budżetową w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, którą co roku musi "łatać" państwo. Po przekazaniu z powrotem pieniędzy z OFE do ZUS dług publiczny zmalał o kilkanaście procent. Kolejna część długu to dług wobec obywateli i firm, które zakupiły obligacje skarbu państwa. Kolejna część to zadłużenie wobec inwestorów z zagranicy.
Tagi: kruk windykacja forum
kategoria: Ogólne